HLEDAT
MENU
ZAVŘÍT

Posttraumatická porucha

Je spousta věcí, které si můžeme naplánovat do posledního detailu. Jsou ale i situace, kdy v našich plánech musíme spoléhat na jiné. Třeba, že přijedou včas, abychom stihli naplánovanou schůzku. A pak jsou momenty, které do našeho života vtrhnou bez ohlášení, a zanechají v něm dlouhodobé následky.
Dopravní nehoda představuje pro většinu z nás stresovou situaci. Při ní se v našem těle spustí stresové reakce, jejichž prvořadým cílem je zajistit naše přežití. Tyto procesy jsou z velké části nevědomé – řídí je autonomní nervová soustava, na níž naše vědomí nemá vliv.
„Dodržuju rychlost, jezdím opatrně, nikoho neohrožuju, dávám přednost, kde mám. A to samé pochopitelně čekám i od ostatních.“ Přístup, který v zásadě nemá slabé stránky. Když přece budou všichni dodržovat předpisy a chovat se na silnicích ohleduplně, budou také všichni spokojení a nebezpeční ze silnic zmizí. Jenže za volantem každého automobilu sedí člověk. Každý řidič tak má vlastní hlavu a někdy se může zachovat nepředvídatelně.
Zážitek, který se podepsal i na psychickém zdraví. Kristýna má za sebou nehodu na motorce, při které do ní najel opilý řidič.
Rehabilitace v nemocnici po těžké nehodě má významný vliv na pacienta. Pomáhá obnovit fyzickou pohyblivost, zlepšuje emocionální stav a poskytuje podporu v procesu psychického zotavení. Tato péče hraje klíčovou roli při přípravě pacienta na návrat do běžného života a podporuje jeho schopnost samostatně fungovat po traumatu.

Mít věci pod kontrolou – to je častý požadavek mnohých z nás. Život je pak prý jednodušší. 

Je spousta věcí, které si můžeme naplánovat do posledního detailu. Jsou ale i situace, kdy v našich plánech musíme spoléhat na jiné. Třeba, že přijedou včas, abychom stihli naplánovanou schůzku. A pak jsou momenty, které do našeho života vtrhnou bez ohlášení, a zanechají v něm dlouhodobé následky.


Komplexní, evolucí vypilovaná reakce organismu na stres nám umožnila přežít tisíce různých nebezpečných situací. Vše začíná v mozku, který okamžitě vyhodnotí všechny okolnosti a řídí nejen chování, ale zároveň vyvolá v těle fyziologické reakce, které nám umožní krátkodobě aktivovat rezervy pro útěk nebo boj. A ten může mít mnoho podob. Rozpoznávání a reakce na podněty spojené s nepříjemnou událostí jsou díky tomuto propracovanému systému velmi pohotové a předbíhají reakce rozumové. 

Naše chování v emocionálně vypjatých chvílích z větší části určuje část mozku zvaná amygdala, která hraje hlavní roli také při vytváření a ukládání vzpomínek spojených s emocionálními událostmi. Takřka okamžitě se spouští také reakce takzvaného sympatického nervového systému. 

Sympatická vlákna vycházejí z páteřní míchy a přes nervové uzliny vedou k cílovým orgánům. Dochází k rozšíření zornic, zrychlení srdečního tepu, zesílení srdečních stahů, zvýšení krevního tlaku, rozšíření průdušek, zrychlení dechu, ztlumení činnosti trávicího systému a k přesunu krve z vnitřních orgánů do periferie a svalů. 

V mozku se také aktivuje hypothalamus a hypofýza, které následně ovlivní nadledviny. Ty začnou vylučovat adrenalin a další hormony, které hrají důležitou roli v regulaci metabolismu, dále podporují reakce organismu způsobené sympatickým nervovým systémem, a přispívají k uvolnění energetických zásob organismu.  Reakce organismu na stresovou situaci je extrémně náročná na energii a vyčerpává rezervy organismu. Může tedy být pro organismus užitečná pouze v případě, je-li krátkodobá.


U části lidí vystavených stresoru se však projeví znovuprožívání stresové události v myšlenkách nebo snech.

Pacient se často vyhýbá místu nebo situacím připomínajícím nehodu, může mít obtíže se spánkem, bývá podrážděný, mívá návaly hněvu, potíže s koncentrací a přehnané úlekové reakce. 

Pokud došlo k rozvoji těchto příznaků do 6 měsíců po události a trvají déle než měsíc, mluvíme o posttraumatické stresové poruše.

U člověka s posttraumatickou stresovou poruchou je jeho organismus stále v pohotovosti vinou zvýšené aktivity amygdaly a sympatiku. Pokračuje také tvorba stresových hormonů. Amygdala nedostala pokyn, že organismus je v bezpečí a ohrožení už zmizelo. Asi u třetiny lidí přinese spontánní zlepšení čas. Hlavní léčbou je psychoterapie, která může být doplněna také o farmakoterapii.  Léčba může člověku pomoci znovu nabýt pocit kontroly nad vlastním životem. Znovu mít věci pod kontrolou. Alespoň ty, které pod kontrolou mít může.


TISKOVÁ ZPRÁVA

Poranění těhotné

dopravní nehodapříběhrychlostzranění

Poranění smyslových orgánů

dopravní nehodapříběhrychlostzranění