HLEDAT
MENU
ZAVŘÍT

Příběh 5 - NÁLEDÍ

Každý člověk asi zažije v průběhu svého života pár překvapení. Zcela logickou se pak jeví úvaha, že překvapení je překvapením právě proto, že přichází náhle a nečekaně. Čtěte celý příběh ...

Každý člověk asi zažije v průběhu svého života pár překvapení. Zcela logickou se pak jeví úvaha, že překvapení je překvapením právě proto, že přichází náhle a nečekaně. Ve světle této úvahy je pozoruhodné, že existují události, které se opakují s železnou pravidelností a jejich příchod se dá očekávat, přesto nás vždy a znovu překvapí. Jednou z těchto událostí je každoroční „zimní kalamita“. Mnozí z nás jsou zaskočeni, že v lednu, nebo v únoru začalo mrznout, že na ulici to klouže, nebo že přes noc napadl nějaký ten centimetr sněhu.

 

Většinou se nám zřejmě v souvislosti s touto tématikou vybaví s oblibou medializovaná příprava silničářů, či dopravních, nebo komunálních služeb. Nenechme se však mýlit. Záludnosti zimního počasí se netýkají jen vybraných profesí, ale nás všech. Za dobu své praxe jsem potkal řadu lidí, kteří byli překvapeni, když se za mrazivého dne vypravili z domu a zatímco si ležérně kráčeli po chodníku, svět jim nečekaně ujel pod nohama, překlopila se na ně Zeměkoule a oni skončili ležící na zemi s nějakým tím drobným, nebo i větším úrazem.

 

Jistě nelze celou zimu jenom sedět doma a koukat z okna. Ale přeci jen je dobré brát ohledy na počasí a momentální stav chodníků a silnic a zvlášť hůř pohybliví lidé, zpravidla z řad seniorů, by měli zvážit, zda skutečně potřebují v daný den nakoupit, zajít k lékaři na kontrolu, a podobně. Zda by nebylo rozumnější některé věci odložit do lepšího počasí, nebo na den, kdy je může někdo na cestě doprovodit.

 

Někteří v tomto počasí dokonce vyrazí do světa na bicyklu. A upozorňuji, že obvykle se nejedná o skalní sportovce, kteří provozují zimní trénink a jsou k tomu vybaveni. Zažil jsem borce, často i z řad seniorů, kteří v běžném vycházkovém oblečení sedli na běžné kolo a rozhodli se takto pokořit několik fyzikálních zákonů najednou. Bohužel, často pozdě zjistili, že přírodní zákony nelze, na rozdíl od těch lidských, obcházet, nebo ošidit.

MUDr. Jiří Smetana