HLEDAT
MENU
ZAVŘÍT

ALKOHOL A DROGY

Alkohol má v naší společnosti velice zvláštní postavení. Takové, že můžeme jednoduše zapomenout, jak nebezpečný je.

Alkohol má v naší společnosti velice zvláštní postavení. Pro mnohé je symbolem zábavy, dobré nálady, oslav, dokonce neodmyslitelná součást každodennosti. Tak neodmyslitelná, že nemáme problém zapomenout na to, že je to také nebezpečná droga schopná doslova čehokoli.

Alkohol je chemická látka, která ovlivňuje kondici řidiče. Člověk se intoxikuje – otrávil se. Potřebuje pak čas, aby se dostal zpátky do kondice


Je řada lidí, kteří nechápou, že alkohol v těle nějakou dobu zůstává a odbourává se postupně. Hodně lidí doplatí na to, že nedokáže odhadnout, za jak dlouho se dostane z těla pryč.

 Je to nebezpečná věc a řada lidí si neuvědomí, že jsou pod vlivem.

 

Kolují různé legendy, že alkohol zmizí po česnečce. Ale on nezmizí a to podcenění je velice časté.


Alkohol dokáže skvěle pracovat s naší náladou. Proto je ostatně tak oblíbený. A ještě lépe dokáže využít lidské ješitnosti – pár piv mě přece neskolí, mám to pod kontrolou. Ale ve chvíli, kdy si tohle pomyslí člověk s klíčkem od auta v ruce, je jeho sebekontrola už dávno pryč a jedinou otázkou zůstává, kolik mu ještě zbylo štěstí.


Pod vlivem alkoholu se mění chování člověka. Ztrácí běžné zábrany a dělá věci, které by neudělal. Extrémně riskuje.

 


Alkohol naruší i smysl pro koordinaci pohybů, pro rovnováhu, člověk nevnímá dobře chování automobilu. Neovládají svoje vozidlo, mají rozostřené vidění, nemají odhad vzdálenosti. Při větších dávkách vede k útlumu a spánku za volantem. Alkohol spíše po určitě hladině utlumuje, kdežto drogy naopak povzbuzují. To znamená že vedou ke zrychlení reakcí.

Ti řidiči jsou pak často agresivní i vůči zasahujícím složkám.

 

Je to komplikující element, protože ovlivňuje vědomí, zhoršuje spolupráci a může ovlivnit i průchodnost dýchacích cest a musí se s ním počítat jako s faktorem, který může zhoršit stav pacienta.

Alkohol dokáže vyvolat širokou škálu emocí. Stejně, jako umí v určité situaci vytvářet pocit dobré nálady a sounáležitosti, dokáže obratem vyvolávat velmi silný odpor. I u těch, kteří by vám za jiných okolností bez váhání pomohli.

 

Opilému zraněnému nemusí každý pomoci. Může být často pozvracený, jeho projevy poranění mohou být sváděny na alkohol.

 

Řidič, který pod vlivem alkoholu způsobí dopravní nehodu se závažnými následky, tak jeho vystřízlivění je velice těžké.
A někdy k tomu vystřízlivění už vůbec nemusí dojít…

 

 


VIDĚT A BÝT VIDĚN

cyklistichodcividitelnost

CYKLISTI

bezpečnostcyklisti