HLEDAT
MENU
ZAVŘÍT

DÁLNICE

Dálnice jsou synonymem rychlé, pohodlné a bezpečné jízdy. Ale právě rychlost, únava a nepozornost při řízení patří mezi hlavní příčiny smrtelných nehod, ke kterým na nich dochází. Mysli na to.

Dálnice je nejbezpečnější ze všech druhů pozemních komunikací.

Ale i pojem bezpečí je zvláště na nich velice relativní.

Dálnice jsou synonymem rychlé, pohodlné a bezpečné jízdy. Ale právě rychlost, únava a nepozornost při řízení patří mezi hlavní příčiny smrtelných nehod, ke kterým na nich dochází. Zdánlivá přehlednost dálnic svádí k bezstarostné rychlé jízdě, vyvolává pocit, že není důvod se na jízdu obzvlášť soustředit. A dodržovat bezpečné rozestupy? Proč – všichni přece spěchají, kdo by chtěl brzdit provoz?

Jezdit vždy vpravo, i tam, kde jsou tři pruhy, dodržovat rychlost, v případě únavy zastavit a odpočinout si. Zapínat si bezpečnostní pásy a soustředit se na jízdu. Není toho moc – ale každé porušení těchto základních zásad je nebezpečné, zvláště na dálnici.

Bezpečný odstup jsou za sucha dvě vteřiny. To je při stovce asi padesát metrů. Za mokra by to měly být vteřiny tři.

Skutečně bezpečná jízda je ale vždycky závislá na přehlednosti – řidič musí být vždycky schopen zastavit na vzdálenost, na kterou má rozhled.

Pokud mu ten rozhled něco zastiňuje, třeba velký kamion, je obezřetnost zvláště na místě. Jinak se snadno stane, že za převrácenou cisternou nedobrzdí čtyři vozy, jako v nedávném případě. A pak nezbývá než doufat, že dál už bude štěstí na vaší straně. To ale bohužel není vždycky tam, kde je potřeba.

Mezi velké rizikové faktory na dálnici patří tma a kamiony. Třetina smrtelných obětí na dálnici se odehraje v noci a téměř třetina obětí nehod na dálnici u nás jela v nákladním voze.

Přitom v Evropě se řidiči a cestující v kamionech zapisují do statistik smrtelných nehod jen deseti procenty, v tomhle směru jsme bohužel na špici. Smutné špici.

Únava je jako opilost. Přinejmenším u řidičů. A rozhodně se to netýká jen řidičů kamionů. I když právě únava a nedodržení bezpečného odstupu často mohou za jejich nehody, které málokdy skončí jen pomačkanými plechy – na dálnicích mnohem častěji vyústí v řetězovou havárii. Protože víc než jinde tady platí, že jakékoli narušení plynulosti provozu může mít fatální následky.

Proto vždycky myslete i na ostatní – držte si odstup, a pokud uvidíte překážku, včas zapněte výstražná světla. A nezapomínejte na záchranářskou uličku.

Dálnice jsou nejbezpečnější druh pozemní komunikace, ovšem jen za předpokladu, že řidiči respektují příslušná pravidla. V opačném případě se může stát z dálnice mimořádně nebezpečné místo.

BEZPEČNÝ ODSTUP

dopravní nehodarychlost

DROGY ZA VOLANTEM

bezpečnostdrogymladý řidič