HLEDAT
MENU
ZAVŘÍT

MOTORKÁŘI - SNADNÁ ZRANITELNOST

Životní styl, adrenalin, ale bohužel také množství dopravních nehod. Motorkáři jsou na silnici ohroženým druhem.

2. Každá šestá oběť dopravní nehody u nás v roce 2018 byl motorkář, což z motocyklistů dělá nejohroženější účastníky silničního provozu. Na rozdíl od cestujících v automobilech jsou motorkáři chráněni pouze svým oblečením, proto bývají srážky s automobilem často fatální. 

Přehlédnutí motocyklisty řidičem automobilu je nejčastější příčinou střetů motorky s automobilem. V roce 2018 na českých silnicích zemřelo 91 motorkářů, z toho celá třetina vinou řidiče automobilu. Řidiči často špatně odhadují vzdálenost a rychlost motocyklu, předjíždějí ho s nedostatečným odstupem, nebo ho přehlédnou ve zpětném zrcátku. Při letmém rozhlédnutí na křižovatce pro ně může být jednostopé vozidlo často neviditelné, když se schová do mrtvého úhlu nebo do slepé skvrny. Málo řidičů s ní počítá, přitom platí, že pokud se v daný moment nedíváme na silnici oběma očima, může nám kvůli slepé skvrně část vozovky snadno zmizet, což vede k závažným nehodám.

Motorkář, který sedá na svůj stroj a vyráží na silnici, musí mít na paměti, že jeho osud neleží pouze v jeho rukou. Oproti jízdě za volantem je pro motorkáře mnohem obtížnější sledovat provoz kolem sebe. Zároveň je pro něj výrazně fyzicky náročnější rychle reagovat na různé nečekané události.

Tři z pěti řidičů automobilu před nehodou motorku nevidělo

Řeč čísel je neúprosná. Každý šestý člověk, který na silnicích zemře, seděl při nehodě na motorce. Jedním z nejčastějších důvodů, kvůli kterým dochází ke střetu automobilu a motorky, je viditelnost motorkáře. Z policejních statistik vyplývá, že tři z pěti řidičů automobilu před nárazem jezdce na motocyklu vůbec nevidělo. 

Opatrní by ale na silnicích neměli být pouze motorkáři, ale také řidiči na volantem. Ti často svým jednáním jdou nehodám přímo naproti, když si například neuvědomí, že motocykl má oproti automobilu výrazně delší brzdnou dráhu. Motocyklista navíc vnímá situace na silnici úplně jinak. Velmi často se musí nečekaně vyhýbat překážkám, které člověk v autě ani nevnímá, například poklopu kanálu.
  
Neohleduplnost řidičů automobilu pak vede k dopravním nehodám. Nedání přednosti na křižovatce či přehlédnutí motocyklisty při předjíždění či otáčení, to jsou nejčastější důvody smrtelných nehod. Smrtelných pro motorkáře.

Motocyklista přesto může udělat hodně pro to, aby byl na silnici vidět. Některé věci ale nemá ve své moci. Motocykl nemá airbagy ani bezpečnostní pásy – i zdánlivě drobná kolize tedy může být fatální. Nejdůležitější ale je, a to platí u motorkářů dvojnásob, že musí být stále stoprocentně soustředění a nesmí se nechávat rozptylovat okolními vlivy. Ty totiž často stojí za dopravními nehodami.

MLADÍ ŘIDIČI

dopravní nehodamladý řidičrychlost

MOTORKÁŘI - ZRÁDNÁ RYCHLOST

dopravní nehodamotorkářirychlost