HLEDAT
MENU
ZAVŘÍT

RYCHLOST

Opojení, které zabíjí... To je rychlost.

Adrenalin je opojná věc, jsou lidé, kteří kvůli němu neváhají riskovat život. Někdo v počítačových hrách, jiní v adrenalinových sportech, či v automobilových závodech.


Problém nastává ve chvíli, kdy se hledání adrenalinu dostane do běžného života, třeba na silnici  Protože v tu chvíli riskujeme víc životů, než jen ten náš. Realita totiž není hra a otázka správné rychlosti je v ní, jako i všechno ostatní, poněkud složitější.

Dalo by se říct, že asi není známý řidič, který by mohl přísahat na smrt svého blízkého, že nikdy nepřekročil žádný rychlostní limit. Takový člověk není. Faktem je, že jedna věc je dodržování/nedodržování rychlostních limitů a druhá věc je bezpečná rychlost. Můžeme jet v rychlostním limitu a přesto můžeme být nebezpeční a naopak. Ten řidič by měl přizpůsobit rychlost celé řadě okolností, které si silniční provoz vyžaduje a samozřejmě také svým řidičským schopnostem.

Pokud vezmu rychlost, či nepřizpůsobení rychlosti, tak je jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod a hraje také velkou roli při fatálních následcích u dopravních nehod. Při prudkém nárazu, kdy dojde k rychlému zastavení funguje tzv. decelerační trauma. To znamená, že člověk se zastaví, jeho tělo zadrží bezpečnostní pásy, ale pohyb vnitřních orgánů pokračuje. Odtrhne se třeba srdce od stopky, slezina a játra apod. A nastane vnitřní krvácení, které toho člověka zabije na místě a v podstatě tohle je situace, která je i nezresuscitovatelná.

Ne každý si uvědomí, že rychlost je fyzikální veličina a že kinetická energie vozidla, nebo jakéhokoliv pohybujícího se hmotného předmětu se zvyšuje se čtvercem rychlosti. Čili jestli jedu 2x rychleji, moje kinetická energie je 4x větší a tomu také odpovídá chování auta v zatáčce (velikost odstředivých sil) a brzdná dráha, která se v tom případě prodlužuje na čtyřnásobně.

Rychlost se dá nepřizpůsobit různě. Může být moc rychlá, ale může být i nebezpečně pomalá, zvlášť, pokud je pomalá bezdůvodně, třeba kvůli telefonování za volantem. Pomalá jízda představuje riziko pro okolní řidiče. Rychlá jízda ale ohrožuje všechny: Ty rychle jedoucí i ostatní účastníky provozu.

Protože fyzikální zákony se týkají všech. Nejen těch, kdo porušují předpisy, ale třeba i těch, kteří jsou v nesprávnou dobu na nesprávném místě.

Existuje určitý typ lidí, kteří mají tendenci vyhledávat určité vzrušení. Když to řeknu jednoduše, mají potřebu pumpovat adrenalin do svého krevního řečiště.

Opojení můžu mít i např. z toho, že bezpečně jedu, krajina ubíhá, dostanu z bodu A do bodu B, aniž by se něco stalo. To nemusí být opojení jen z toho, že jedu rychle.

Lidé jsou různí a když se dvě různé povahy střetnou na silnici, mohou být následky fatální. Zvláště chybí-li pochopení pro druhé a přebývá bezohlednosti. Rychlost je ošemetná věc, když je moc velká i moc pomalá. A pokud se spojí s bezohledností, či nepozorností, může snadno přinést velmi tvrdý konec.

POZORNOST

bezpečnostdopravní nehoda

ZDRAVOTNÍ STAV ŘIDIČŮ

bezpečnostdopravní nehoda