HLEDAT
MENU
ZAVŘÍT

Poranění cév a nervů

Ruka je jedním z nejdokonalejších nástrojů, které máme k dispozici. Díky přesné spolupráci šlach, svalů, cév a nervů dokáže provést fyzicky náročné nebo naopak ty nejjemnější úkony, obsluhovat těžké stroje, hudební nástroje i komplikovanou techniku. Lehkým pohybem prstů můžeme mít pod kontrolou takřka cokoli – od vidličky po desítky koní v motoru.
Člověk na motocyklu je jako král – energie, svoboda, obrovská síla. A ten adrenalin. Ale jako každý adrenalinový sport, i tento má své oběti. V roce 2021 jich bylo 82. Sami motocyklisté zavinili smrt 48 osob – prostě přecenili své schopnosti nebo udělali chybu, kterou už napravit nedokázali. V případě kolizí motocyklu s automobilem si ve většině případů řidič auta všiml motocyklu až v okamžiku srážky.
Pád z motocyklu je jednou ze situací, která dokáže tento složitý a komplexní systém zásadním způsobem narušit. Náraz následovaný prudkým natažením klíčových oblastí ramene a paže způsobí potrhání cév a nervů v ramenním pletenci a přilehlých oblastech.
Každých 23 vteřin zemře na světě následkem dopravní nehody jeden člověk. Jen u nás jsou to tři lidé každé dva dny. Zraněných je pak řádově víc. Ke každému mrtvému a vážně zraněnému se řadí další desítky pozůstalých, příbuzných, kamarádů, svědků i samotných viníků nehody. Lidí, pro které je nehoda jen začátkem dlouhého, někdy i celoživotního procesu vyrovnávání se s následky.
Adriana byla vášnivou motorkářkou. Každou jízdu si užívala co to jen šlo, než se stala nehoda, která jí změnila celý život.

Ruka je jedním z nejdokonalejších nástrojů, které máme k dispozici. Díky přesné spolupráci šlach, svalů, cév a nervů dokáže provést fyzicky náročné nebo naopak ty nejjemnější úkony, obsluhovat těžké stroje, hudební nástroje i komplikovanou techniku. Lehkým pohybem prstů můžeme mít pod kontrolou takřka cokoli – od vidličky po desítky koní v motoru.

První slunečné dny lákají každým rokem na silnici tisíce motorkářů. Motocykl pro ně představuje mnohé – od prostého dopravního prostředku po přístroj na výrobu adrenalinu. A pro některé také osudnou ránu.

Za posledních deset let evidují statistiky v České republice přibližně 35.000 dopravních nehod s účastí motocyklisty, 846 usmrcených motocyklistů a 5120 těžce zraněných s následky na celý život. Přitom motorkářská sezóna trvá pouze půl roku.

Jezdec na motorce je mnohem zranitelnější než řidič auta. Přepočteno na ujeté kilometry mu hrozí 18x větší riziko usmrcení než řidiči osobního vozu. Po pádu z motorky jsou motorkáři s minimální ochranou vydáni napospas fyzikálním silám a jindy jimi samými tolik žádané kinetické energii.

Pokud se ale kinetická energie uvolní neřízeně, dokáže napáchat obrovské škody. Lámat kosti, trhat vnitřní orgány, cévy i nervy. Některá zranění jsou vidět na první pohled, jiná mohou zůstat skryta, i když mohou být mnohem nebezpečnější než ta, kterých si všimneme hned.

Například natržení podklíčkové tepny při prudkém pádu na rameno může skončit fatálním vnitřním krvácením.

Porušení jemných nervových vláken proti tomu nemusí vypadat tak hrozivě. Jejich poškození ale patří k úrazům, které můžete cítit i celý život. Při takovýchto pádech totiž může velmi snadno dojít k vytržení nervových kořenů horní končetiny z krční míchy a tedy přerušení kontaktu mozku a míchy s paží.

Poranění pažní pleteně v místě odstupu z míchy vzniká nejčastěji silným tahem za nervy nebo silným tlakem v místě odstupu míšních kořenů.  Nejčastěji k tomuto dochází při prudkém nárazu na rameno nebo tahem za horní končetinu. Typicky při pádu z motocyklu, kdy je jezdec kinetickou energií vymrštěn z motocyklu a dopadá na zem na hlavu a rameno. Dojde k prudkému a silnému natažení měkkých tkání v oblasti mezi krkem a ramenem a k vytržení míšních kořenů.

Poranění se zpravidla projeví nemožností pohybu některými nebo všemi svaly paže, předloktí, ruky a ztrátou či změnou citlivosti v určitém úseku pokožky horní končetiny. V případě poškození určitých nervových kořenů v rameni může dojít k situaci, kdy nervy paže ztratí kontakt s míchou a mozkem a jinak zdánlivě zdravá paže zůstává ochrnutá.

Jindy může zůstat rameno ušetřeno a ochrnutí zasáhne samotnou ruku.

Vznikají také svalové nerovnováhy v oblasti svalů ramene, které se přenáší na svalstvo paže, předloktí a páteře, což opět zvyšuje svalové napětí a bolest. Což je stav, který může někdy trvat i celý život.

Poranění pažní nervové pleteně je hendikepující postižení s výrazným dopadem na běžné aktivity denního života. Moderní neurochirurgie dokáže ochromené paži částečně navrátit její hybnost zhruba ve třech případech ze čtyř. Pro úplné obnovení funkce je však poranění pažní nervové pleteně příliš komplikované zranění.

Ani částečně obnovení funkce paže se neobejde bez náročné rehabilitace. Většinu pacientů při ní pak provází neustávající bolest, kterou musí tišit léky. A někdy se nevyhnout další neurochirurgické léčbě. I po ní si ale následky zranění ponesou celý zbytek života. 

A bezbolestné a samozřejmé přidání plynu na motorce už pro mnohé zůstane jen dávnou vzpomínkou.


TISKOVÁ ZPRÁVA 

Poranění pánve a nohou

dopravní nehodamotorkářipříběhrychlostzranění

Poranění těhotné

dopravní nehodapříběhrychlostzranění