HLEDAT
MENU
ZAVŘÍT

Poranění těhotné

Těhotenství je přirozený proces. Pokud nemají zdravotní komplikace, věnují se ženy běžným aktivitám – pracují, starají se o domácnost a o své již narozené děti, cestují, sportují. S tím pochopitelně souvisí i přesuny do práce, školy či školky, za koníčky či blízkými. Pěšky, hromadnou dopravou, na kole či autem. Výrobci zabezpečovacích prostředků v automobilech pochopitelně myslí i na ně.
Poklidná cesta na dovolenou či výlet se může změnit doslova v peklo. A vůbec k tomu není potřeba zásah zvenčí. Někdy zcela stačí nespokojené děti na zadním sedadle.
Dítě v matčině těle je dobře chráněno před mnoha vnějšími vlivy. Ale ne před všemi. A k 70 procentům těžkých úrazů v těhotenství dojde při dopravních nehodách. S rychle jedoucími auty evoluce nepočítala. A nenarozené dítě je v takových situacích zvláště zranitelné.
Radka prožila dopravní nehodu během těhotenství. Naštěstí má tento příběh šťastný konec.

Těhotenství je přirozený proces. Pokud nemají zdravotní komplikace, věnují se ženy běžných aktivitám – pracují, starají se o domácnost a o své již narozené děti, cestují, sportují. S tím pochopitelně souvisí i přesuny do práce, školy či školky, za koníčky či blízkými. Pěšky, hromadnou dopravou, na kole či autem. Výrobci zabezpečovacích prostředků v automobilech pochopitelně myslí i na ně.

Ve druhém a třetí trimestru jsou fyzické změny na budoucí mamince nejvíce patrné. Miminko a děloha prochází rychlým růstem. Kvůli němu má dítě neustálý hlad po kyslíku. Díky němu si vyrábí energii potřebnou pro růst a udržení správné funkce orgánů, hlavně mozku. Kyslík získává jen z okysličené krve, která k němu proudí od maminky přes placentu a tepnu v pupečníku. Maminka tedy doslova dýchá za dva. A dítě je na ní zcela závislé.

Rostoucí děloha tlačí na orgány v dutině břišní. Na konci těhotenství posouvá bránici směrem nahoru, což kompenzuje zvětšující se obvod hrudníku. Zhluboka dýchat je možné, ale je to namáhavější a dýchání je o něco rychlejší.  Zvětšuje se také objem krve v těle ženy a rovněž srdce se mírně zvětší a bije rychleji. 

Součástí těhotenství jsou také hormonální změny, mění se složení krve a její srážlivost. Ve třetím trimestru děťátko dává o sobě často vědět kopáním nebo silnými pohyby. Rostoucí bříško může komplikovat běžný pohyb i noční spánek. 

Fyzická aktivita je pro ženu stále namáhavější.

Mechanické poranění břicha ve II. a III. trimestru je vždy velice závažnou situací. Mezi nejzávažnější následky u těhotných žen patří ruptura dělohy, vzniklá buď přímým nárazem na dělohu, nebo v důsledku jejího stlačení. Tupý náraz na dělohu také může způsobit krvácení pod placentu, její odloučení a zástavu přísunu kyslíku pro plod, který je na kyslíku od matky naprosto závislý.

Dopravní nehody se podílí na více než 50 % všech poranění během těhotenství a v 82 procentech případů při nich dochází k úmrtí plodu. S rostoucí závažností traumatického poranění těhotné riziko úmrtí plodu vzrůstá, navíc i relativně malá traumata matky bez výrazných projevů mohou mít pro plod fatální následky. V tomto případě navíc nešlo o malé trama – pro záchranu života matky bylo nutné odstranění dělohy.

Při tom všem, co se stalo, se dá mluvit o zázraku, že se Jonáš narodil živý. Ohromné štěstí bylo, že ke srážce došlo kousek od nemocnice. Po nehodě neměl několik minut dostatečný přísun kyslíku a došlo proto k mírnému poškození mozku. Bude mu trvat déle, než se některé věci naučí, a bude potřebovat větší pomoc rodičů.


TISKOVÁ ZPRÁVA 

Poranění cév a nervů

dopravní nehodamotorkářipříběhzranění

Posttraumatická porucha

dopravní nehodapříběhrychlostzranění