HLEDAT
MENU
ZAVŘÍT

Vážná polytraumata

Prázdná přehledná silnice je splněným snem každého řidiče. Pro některé to ale může být doslova výzva. Výzva šlápnout na plyn a vyzkoušet, co auto dokáže. Jenže pokud člověk testuje limity vozu, snadno se dostane i k hranicím vlastních schopností. A stačí malinká chyba nebo třeba jen ne zcela uschlá vozovka a člověk tvrdě narazí na hranici svých možností.
Mít 100 koní pod kapotou automobilu nebo přímo pod sedadlem motocyklu... To je rozdíl, který se jen těžko popisuje.
Každý rok zemře na celém světě při dopravních nehodách asi 1 350 000 lidí. Úmrtí následkem dopravní nehody je osmou nejčastější příčinou smrti. Dalších 50 milionů lidí ročně je při dopravních nehodách zraněno. Pochopitelně ne každá nehoda je závažná či dokonce smrtelná, ale každá si vybírá svou daň. Fyzickou, psychickou a také materiální.
K motocyklistovi po dopravní nehodě musíme vždy přistupovat s vědomím, že může mít poraněnou páteř nebo nejrůznější vnitřní zranění. Proto je třeba omezit manipulaci s ním na minimum.
Miroslav měl před 8 lety dopravní nehodu na motorce. Taková událost mu změnila celý život.

Prázdná přehledná silnice je splněným snem každého řidiče. Pro některé to ale může být doslova výzva. Výzva šlápnout na plyn a vyzkoušet, co auto dokáže. Jenže pokud člověk testuje limity vozu, snadno se dostane i k hranicím vlastních schopností. A stačí malinká chyba nebo třeba jen ne zcela uschlá vozovka a člověk tvrdě narazí na hranici svých možností.

Kinetická energie, kterou plně naložený vůz nabíral desítky vteřin, se nyní uvolní během zlomku vteřiny. Zdeformuje vozidlo a lidé v něm jsou ve stejnou chvíli vymrštěni dopředu. Naráží na pevné části interiéru – volant, airbag, přední sedadla, přední sklo. Mohou je také zasáhnout neupevněné předměty, na které působí stejné síly. I lahev na vodu váží při nárazu ve vysoké rychlosti desítky kilogramů.

Některá zranění způsobená srážkou jsou vidět na první pohled – modřiny, oděrky, řezné rány, otevřené zlomeniny. Stejné fyzikální síly ale působí i na vnitřní orgány, jejichž poranění mohou zůstat oku skryta.

Při prudkém zpomalení při nárazu se tělo zastaví, o interiér vozu či zásluhou bezpečnostního pásu a airbagu. U vnitřních orgánů ale vlivem setrvačnosti může dojít k roztržení orgánu anebo k natržení či utržení závěsného aparátu. Závěsný aparát většinou obsahuje cévy, které orgán vyživují, a důsledkem takového zranění je prudké krvácení. Krvácení z vnitřních cév nelze zevně nijak ovlivnit a bývá často smrtelné. Jedinou nadějí na zástavu vnitřního krvácení je rychlý chirurgický nebo radiointervenční zákrok.

Nejohroženějšími částmi těla jsou hlava, krk, hrudník a břicho. Jsou zde uloženy orgány odpovědné za základní životní funkce – mozek, plíce, srdce a velké cévy. Míra jejich poranění je kritická pro přežití. Poranění mozkového kmene, přetlakový pneumotorax, natržení aorty nebo poranění stěny srdce vedou velmi záhy ke smrti.

Zatížením v jiné než podélné ose dochází ke zlomeninám i jinak velmi pevných stehenních kostí a pánve. Jejich zlomeniny mohou být provázeny život obrovskou krevní ztrátou.

Krvácení, ke kterému dochází při uzavřené zlomenině, může být podobně masivní, jen nevidíme důsledky hned. Svaly stehna v takovém případě mohou pojmout až dva a půl litru krve, pánevní oblast i pět. Dospělý muž má zpravidla 5 až 6 litrů krve v těle, přičemž ztráta více než poloviny objemu je smrtelná.

Stav, kdy dojde k poranění dvou tělních systémů, které má za následek ohrožení na životě, nazýváme polytrauma. Hlavní snahou je vždy co nejdříve zastavit zevní krvácení, ošetřit tenzní pneumothorax a zajistit podporu životních funkcí – vědomí, dýchání a krevního oběhu. Klíčový krok je rychlý a šetrný transport zraněného do traumacentra k dalšímu ošetření.

V první fázi se provádí pouze nezbytné chirurgické ošetření – zástava vnitřního i vnějšího krvácení, zástava kontaminace z perforované trávicí trubice a stabilizace zlomenin pánve či dlouhých kostí.

Péče pokračuje na intenzivním lůžku doplněním cirkulujícího oběhu, úhradě ztrát krve, zajištění adekvátní ventilace, podáváním léků tlumících bolest. Definitivní chirurgické ošetření poraněných tkání a kostí se provádí později.

Následuje dlouhá doba intenzivní péče a mnoha měsíců rehabilitace. Pacienti se často potýkají s úbytkem svalové hmoty, který je omezuje i v tak v běžném pohybu jako je chůze nebo sezení. Rychle se fyzicky vyčerpají. Doprovází je psychické problémy a rychle nastupující únava. Zařazení do běžného života nebývá snadné.


TISKOVÁ ZPRÁVA 

Poranění hrudníku

alkoholdopravní nehodapříběhzranění

Poranění pánve a nohou

dopravní nehodamotorkářipříběhrychlostzranění