HLEDAT
MENU
ZAVŘÍT

Poranění hrudníku

Živé organismy potřebují pro svou existenci energii – při jejím získávání a ukládání je naprosto nezbytná přítomnost kyslíku.
Patříme sice k největším výrobcům aut v Evropě, přesto často jezdíme ve vozech, které mají blíže k veteránům než moderním automobilům –průměrné stáří českých aut je více než patnáct let. Dalo by se říct – no co, dokud jezdí, tak to využijme, nepotřebujeme přece nutně hezčí, nablýskanější auto. Ale moderní vozy se od svých předchůdců neliší zdaleka jen designem.
Plíce jsou uzavřeny v hrudním koši tvořeném hrudní páteří, dvanácti páry žeber a hrudní kostí. Pravidelná činnost plic zajišťuje neustálý přísun kyslíku do organismu a vylučování oxidu uhličitého. Při nádechu dochází k roztažení hrudního koše zapojením bránice a mezižeberních svalů, při uvolnění těchto svalů se hrudní koš vrací do původní polohy vlivem pružnosti svých stěn, čímž dojde k výdechu.
Jako svědek dopravní nehody se v první řadě musíte chovat na místě události obezřetně a dbát na vlastní bezpečnost – vhodně zaparkovat vlastní automobil, spustit varovné blinkry, obléknout si reflexní vestu a náležitě umístit výstražný trojúhelník. Teprve pak můžete zjišťovat situaci.
V jednu chvíli se to může zdát jako dobrý nápad, nic se přece nemůže stát. Člověk pak ale takového rozhodnutí může litovat do konce života.

Živé organismy potřebují pro svou existenci energii – při jejím získávání a ukládání je naprosto nezbytná přítomnost kyslíku. Nejdůležitějším procesem v lidském těle je proto přesun kyslíku k buňkám a jeho získávání z okolního prostředí dýcháním. Při něm tělo opouští odpadní oxid uhličitý a do těla se dostává nepostradatelný kyslík.


Výměna vzduchu v plicích se děje díky dýchacím svalům, z nichž nejdůležitější je bránice. Pohybuje se v podstatě jako píst v motoru a střídavě nasává a vytlačuje vzduch z plic.

Vlastní výměna plynů probíhá v plicním sklípku. Po nádechu zde kyslík prostupuje do tenké vlásečnice a váže se na červenou krvinku, kterou současně opouští oxid uhličitý – ten putuje do plicního sklípku a následně s výdechem odchází z těla ven. V plicích dospělého člověka je ohromné množství sklípků – rozprostřeny by pokryly plochu 100-140 m2.

Dýchací soustava je funkčně propojena se soustavou oběhovou. Srdce a cévy zajišťují proudění okysličené krve k orgánům a naopak krve s oxidem uhličitým zpět do plic.

Při klidném dýchání dospělý člověk nadechne asi 0,5 litru vzduchu přibližně 14krát za minutu.

Při zvýšené námaze nebo stresu se celý proces zrychluje. Vše funguje i bez našeho vědomého zásahu. Tedy alespoň do chvíle, dokud jsou všechny nezbytné části celého komplexního systému v pořádku.


Při poranění hrudníku dochází poměrně často ke zlomeninám žeber, poranění plicních sklípků a cév. Těmi pak uniká vzduch do pohrudniční dutiny. Ztrácí se tak podtlak, který udržuje plíce „přilepené“ k hrudní stěně a plíce již nemohou kopírovat pohyby hrudníku. Přicházejí tak o svoji schopnost se rozpínat a zhroutí se.

Silný náraz na hrudník často také způsobí krvácení do pohrudniční dutiny. Vzrůstající tlak ovlivňuje i okolní orgány, včetně srdce. To přestává být dostatečně plněno krví a dochází k postupnému selhání krevního oběhu. 

V krajním případě i k jeho zástavě.


Vysoký tlak v pohrudniční dutině utlačuje plíce, srdce i velké cévy. Bez okamžité lékařské pomoci může dojít k velmi rychlému vyčerpání energie v buňkách, ke kterým se nedostane dost kyslíku pro jejich další činnost. Smrt pak následuje velmi rychle.


TISKOVÁ ZPRÁVA 

Poranění hlavy

dopravní nehodapříběhrychlostzranění

Vážná polytraumata

dopravní nehodapříběhrychlostzranění