HLEDAT
MENU
ZAVŘÍT

JÍZDA V PROTISMĚRU

Představte si situaci, kdy se proberete ze zamyšlení a všude kolem vás jedou troubící a blikající auta. Každá chyba má řešení.

Pracovní den se chýlí ke konci a před vámi je poslední schůzka. Únava se hlásí a vy si náhle uvědomíte, že jste dokumenty zapomněli v kanceláři. Okamžitá reakce velí – otočit se a vyrazit zpátky. Třeba to ještě stihnete.

 

Jedete 130 a najedou je před vámi auto v protisměru. Existuje několik takových videí a je to hrozné. Nestačíte jako řidič zareagovat.

Téma protisměr na dálnicích je pro některé velká neznámá, protože to nedokáží pochopit, jak se ten člověk může dostat do situace, že se objeví v protisměru na dálnici. To je naprosté přehlížení všech značek a ignorace sledování provozu kolem sebe.


Otočit se na dálnici a nabrat běžnou rychlost vám potrvá 20 – 25 vteřin. Auta, která jedou po dálnici 130-kou, ujedou za tu dobu přes půl kilometru. Fatální střed je v takové situaci téměř nevyhnutelný.

Pokud se dozvím, že v úseku přede mnou se pohybuje nějaké vozidlo na dálnici, pak bych měl maximálně zpozornět, ale musím si uvědomit jednu věc – že tu informaci jsem mohl slyšet já, ale ne dalších 30 vozidel kolem. Musím být pozorný a snížit rychlost.

Čím vyšší rychlost, tím vyšší riziko, že nehoda bude fatální. A dálnice jsou plné rychle jedoucích aut. Únava je jedním z faktorů, které mohou člověka dostat do protisměru. A také nepozornost, návykové látky, hledání adrenalinu nebo bezmyšlenkovité sledování navigace. A i když vjetí do protisměru vypadá velmi nepravděpodobně, v průměru se to u nás stane nejméně jednomu řidiči denně.

 

Lidi slepě sledují navigaci. A to, že jedou v protisměru, toho si ani nevšimnou. Nevšimnou si zákazových značek a najednou jedou v protisměru. 

 

Je to problém, který může způsobit hromadné dopravní nehody s fatálními následky, uvědomíme-li si, jakou rychlostí se může jet po dálnici. A lidé, kteří vjedou do protisměru na dálnici, jsou se svým vozidlem velmi nebezpeční. Obzvlášť, pokud si neuvědomí, že jedou v protisměru.

 

Představte si situaci, kdy se proberete ze zamyšlení a všude kolem vás jedou troubící a blikající auta. A všechna jedou hrozně rychle. Napadne vás, že každá dálnice má přece sjezdy. Stačí vydržet to k tomu nejbližšímu a nikdo se nemusí nic dozvědět…

Furt lepší přestupek než trestný čin, pokud bych někom ublížil nebo usmrtil. A pokud bych usmrtil sám sebe, už to s náma nikdo projednávat nebude. Takže okamžitě zastavit.

 

Zapnout výstražná světla, zajet na krajnici, opustit auto a volat policii. Každá chyba má řešení. V případě vjetí do protisměru na dálnici bude jakákoli křečovitá improvizace velmi špatným nápadem. A s velkou pravděpodobností také tím posledním, který kdy dostanete.

 

 

 

 

 

 

 

DOVOLENÁ A DLOUHÉ CESTY

dopravní nehodarychlostúnava

MOTORKÁŘI

bezpečnostmotorkáři