HLEDAT
MENU
ZAVŘÍT

Poranění nervového svazku

Nervovou soustavu si často spojujeme především s mozkem a míchou. Jejich poranění je často fatální a přirozeně jim proto přikládáme největší důležitost. Ale bez nervových spojení se zbytkem těla by mozek nemohl komunikovat se svaly a orgány. I jejich poškození je proto obzvláště nebezpečné – nervy navíc nejsou schopné regenerace v takové míře, jako svaly a kosti.
Ačkoli představují drogy za volantem extrémní riziko, setkávají se s nimi policisté stále častěji. Vedle marihuany se častěji objevují také amfetaminy, zvláště pervitin. Přitom právě tato skupina drog zvyšuje riziko nehody až třicetkrát. Není divu – po jejich užití vzrůstá agresivita i ochota riskovat. Což může vyústit až ve scény jako z akčního filmu.
Na stres či ohrožení spojené s dopravní nehodou můžeme reagovat různými způsoby. Jedná se o strategie, které jsou prověřené miliony let evoluce, po které nám zajišťovaly přežití. Na biologické úrovni je přitom jedno, zda se jedná o ohrožení skutečné nebo domnělé.
Síla vůle lidí, kteří se po těžké dopravní nehodě postupně vrací do normálního života. Mnohdy ale s trvalými následky.
Petr byl 12 dní v umělém spánku a další následky nehody, při které se čelně srazil s autem v protisměru, si ponese do konce života.

Někteří řidiči neustále spěchají. Ve dne do práce, na schůzku, domů, v noci zase dohánění, co nestihli přes den, nebo spěchají jen tak. Bez ohledu na své okolí. A právě tahle bezohlednost vede k tomu, že tam, kde by v ideálním světě stačila značka, aby si řidič uvědomil, že by měl zpomalit, se staví fyzické překážky, které mají ke zpomalení vybídnout i ty méně všímavé. 

Zpomalovací ostrůvek, který má chránit ty nejohroženější účastníky silničního provozu, tedy chodce, může zle zatopit těm nejohroženějším motoristům – motocyklistům. Pokud spěchají víc, než je zdrávo a než povolují předpisy.

V okamžiku pádu už motorkář nemá věci pod kontrolou. Reflexivně se snaží chránit nejcitlivější části těla, především hlavu. Při podobných pádech ale hrozí velké nebezpečí také často přehlížené části těla – periferní nervové soustavě.


Nervovou soustavu si často spojujeme především s mozkem a míchou. Jejich poranění je často fatální a přirozeně jim proto přikládáme největší důležitost. Ale bez nervových spojení se zbytkem těla by mozek nemohl komunikovat se svaly a orgány. I jejich poškození je proto obzvláště nebezpečné – nervy navíc nejsou schopné regenerace v takové míře, jako svaly a kosti. 

Po násilném natažení nebo utlačení nervů může dojít k poškození jejich vláken nebo i jejich těl. Závažnost poranění nervu je určující pro regeneraci. Pokud nejsou nerv ani nervové výběžky útlakem přerušeny, obnovení jejich funkce je možné, pokud je útlak včas odstraněn. V případě, že jsou jednotlivé výběžky přerušeny, ale nerv jako celek je kontinuální, je stále spontánní regenerace možná. Pokud však dojde k anatomickému přerušení nervu, spontánní regenerace možná není.

Dopadem těla na horní končetinu došlo mimo jiné ke zlomenině pažní kosti a k útlaku nervů v ruce. Nerv může být napnut, ohnut nebo stlačen také poraněním velkých kloubů či pádem na oblast ramene. Zásadnější problém je v tomto případě ale jinde.

Nervová soustava je nesmírně komplikovaný systém, jehož narušení může mít i trvalé následky. Obzvláště devastující je pak přerušení nervů spojujících velké nervové svazky neboli pleteně, s míchou.

Typickým mechanismem úrazu pro poranění pažní pleteně je pád na motocyklu. Velice často při něm dochází k vytržení nervových kořenů z oblasti krční míchy. Každý z nich přitom řídí konkrétní části paže či ruky.

Porušení horních nervových kořenů ovlivňuje pohyby ramene a lokte, spodní kořeny jsou zodpovědné za správnou činnost ruky a prstů. Vytržení všech kořenů pak vede k úplné ochablosti horní končetiny a poruše její citlivosti.

Poranění pažní pleteně je také spojeno s poruchou vnímání doteku, tepla a chladu, bolesti, a s poruchou pocení. Poranění periferních nervů jsou součástí nejen dopravních, ale i sportovních či volnočasových úrazů. V diagnostice je nejdůležitější zjistit útlak nebo přerušení nervu před jeho nezvratným poškozením, které v konečném důsledku vede i k poškození svalů.

Poranění pažního pleteně je velice těžkým úrazem přinášejícím trvalé a často velmi významné zmrzačení těla. I přes pokroky v operačních postupech je možné dosáhnout částečného návratu funkce ruky ve zhruba 60–80 %. 

Nejsložitější případy však zůstávají i dnes těžko řešitelné. 


TISKOVÁ ZPRÁVA

Poranění smyslových orgánů

dopravní nehodapříběhrychlostzranění

Popálení a poleptání

dopravní nehodapožáryprvní pomoczranění